Jakie są różnice między wirtualną kasą fiskalną a kasą fiskalną online?
Spis treści:
- Kasa wirtualna. Co to takiego jest?
- Główne różnice między kasą wirtualną a kasą online
- Wirtualna kasa fiskalna — dla kogo?
Wirtualna kasa fiskalna oraz kasa fiskalna online to pojęcia, które pozornie oznaczają to samo, ale w praktyce odnoszą się do dwóch różnych rozwiązań.
Kasa fiskalna wirtualna to nowoczesne narzędzie wykorzystywane do zarządzania transakcjami finansowymi zawieranymi przez sprzedawcę — przedsiębiorcę — w ramach świadczenia usług lub dostarczania towarów klientom detalicznym.
Kasa fiskalna online to zamknięte rozwiązanie sprzętowe.
Nazwy te brzmią podobnie, oznaczają jednak odmienne rozwiązania. Jakie są różnice między wirtualną kasą fiskalną a kasą fiskalną online? Przeczytaj nasz tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.
Kasa wirtualna. Co to takiego jest?
W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań kasa wirtualna to oprogramowanie, które jest instalowane na sprzęcie elektronicznym, w tym także na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, tablety czy terminale płatnicze.
Tak czy inaczej, nie oznacza to jeszcze, że można wówczas obyć się bez konwencjonalnych rozwiązań. Przedsiębiorca, który zdecydował się na wirtualną kasę fiskalną, może wciąż potrzebować dodatkowego urządzenia drukującego, aby móc w ten sposób dostarczać fizyczne paragony swoim klientom. Aby uniknąć zakupu kilku różnych urządzeń (a tym samym, problemu z ich „sparowaniem”), przedsiębiorcy mogą korzystać z takich rozwiązań, jak kasa wirtualna ACLAS AC POS_V1, która zainstalowana na terminalu płatniczym jest w stanie pracować jako kasa lub drukarka fiskalna i terminal płatniczy jednocześnie – rozwiązanie 2w1. Po zainstalowaniu na tym samym terminalu płatniczym aplikacji sprzedażowej dla danej branży otrzymujemy rozwiązanie 3w1.
Korzyści dla użytkownika kasy wirtualnej:
- Elastyczność (dobranie terminu subskrypcji i dostosowanie ceny),
- Niskie koszty początkowe, co jest korzystne przy niepewności czy dany biznes odniesie sukces (w odróżnieniu od kasy fiskalnej online, za którą trzeba zapłacić „z góry” bez możliwości odzyskania choćby jej części, a ulgę za jej zakup można rozliczyć dopiero po 3 latach jej stosowania – w przeciwnym wypadku trzeba ją zwrócić),
- Możliwość wynajmu na krótkoterminowe wydarzenia w formie kasy eventowej (koncerty, pikniki czy festiwale),
- Możliwość szybkiego dostawienia kasy na „wysoki sezon” (np. do ogródków piwnych),
- Szczególnie pomocna jako kasa dla cateringu i przy dostawie jedzenia na wynos, dzięki swojej poręczności i możliwości wystawienie paragonu fiskalnego odbiorcy po opłaceniu rachunku).
Główne różnice między kasą wirtualną a kasą online
Podsumowując, główna różnica między kasą fiskalną online a kasą wirtualną polega na tym, że ta pierwsza jest urządzeniem zintegrowanym, a nie oprogramowaniem instalowanym na urządzeniu – przenośnym lub stacjonarnym.
Oprócz tego, w przypadku kas fiskalnych online użytkownicy płacą jednorazową opłatę za zakup urządzenia, natomiast kasy wirtualne często oferowane są jako oprogramowanie w modelu subskrypcyjnym, co z punktu widzenia płynności finansowej przedsiębiorcy jest najlepszym rozwiązaniem.
Wirtualna kasa fiskalna — dla kogo?
Na chwilę obecną korzystanie z kas wirtualnych jest ograniczone przez Ministra Finansów do określonych branż. Katalog przedsiębiorców obejmuje m.in. takie rodzaje działalności, jak:
usługi hotelarskie i związane z nimi usługi noclegowe;
- usługi z zakresu zakwaterowania turystycznego oraz pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem;
- usługi restauracji i innych placówek gastronomicznych;
- usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (catering);
- składy węgla i opału;
- usługi transportu drogowego, morskiego i lotniczego;
- usługi mycia i czyszczenia samochodów;
- Koła Gospodyń Wiejskich;
- Ochotnicze Straże Pożarne.
Przed zamówieniem wirtualnej kasy fiskalnej należy więc się upewnić, że nasza działalność wpisuje się w możliwość jej stosowania.
FAQ
Jaka jest główna różnica między kasą online a kasą wirtualną?
Kasa fiskalna online jest fizycznym urządzeniem, a kasa wirtualna to oprogramowanie instalowane na urządzeniu przenośnym lub stacjonarnym.
Jakie są zalety wirtualnej kasy?
Zapewnia elastyczność w zakresie terminu korzystania i ponoszonych kosztów, mobilność, łatwość obsługi, integrację z terminalami płatniczymi oraz różne metody płatności. Jest to rozwiązanie 2w1 – kasa lub drukarka fiskalna z terminalem płatniczym. Przy zainstalowaniu aplikacji sprzedażowej dla danej branży jest to rozwiązanie 3w1.
Czy z wirtualnej kasy fiskalnej mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy?
Nie, na chwilę obecną zgodnie z rozporządzeniami Ministra Finansów określona została grupa podatników i rodzajów czynności, które mogą używać wirtualnych kas fiskalnych. Są to m.in. usługi hotelarskie, usługi transportowe, składy opału, usługi cateringowe czy gastronomia
Wróć do listy wpisów